Tuesday, November 1, 2011

Parteneriatul cu orasul Cusset a cooptat si Ambasada Frantei la Bucuresti

In perioada 22-30 octombrie, municipiul Aiud a gazduit un schimb de experienta la care a participat Martine Moulin, responsabilul pe cooperarea descentralizata din Primaria Cusset, localitate cu care Aiudul este infratit din anul 2000. In cei 11 ani de parteneriat, Aiudul a beneficiat de atentia si... preocuparea autoritatilor locale franceze, care au sustinut comunitatea aiudeana inclusiv financiar, dupa inundatiile din 2005, dar si prin proiectele finantate, cum ar fi amenajarea Parcului Municipal si elaborarea documentatiei tehnice pentru reabilitarea acestuia, studiul de fezabilitate si proiectul tehnic pentru investitia "Alimentare cu apa in localitatea Sincrai-Municipiul Aiud". Municipalitatea din Cusset a suportat si o parte din cheltuielile necesare pentru realizarea documentatiei tehnice de lucrari exterioare si asigurare cu utilitati pentru primul bloc ANL din Aiud si a finantat elaborarea documentatiei privind extinderea retelelor de alimentare cu apa in localitatea Magina. Implicarea partenerilor francezi a vizat, de asemenea, proiectul de alimentare cu apa a localitatii Gimbas, unde acestia au platit documentatia tehnica necesara alimentarii cu energie electrica a statiei de pompare-clorinare. Finantarile oferite in diversele proiecte ale Aiudului de catre autoritatile din Cusset depasesc 30.000 de euro, iar contributia partenerilor francezi la viata comunitatii se exprima si in schimburile de experienta de care au beneficiat, Directia Tehnica a Primariei Aiud si Biblioteca Municipala "Liviu Rebreanu".
Motivul prezentei in municipiul Aiud a celei care se ocupa de relatiile orasului Cusset cu orasele infratite a fost stabilirea de comun acord a directiilor viitoare inspre care se indreapta parteneriatul romano-francez, mai ales ca, de la integrarea Romaniei in UE, proiectele trebuie derulate in spiritul reciprocitatii. Luni, in prima zi de lucru, la initiativa sa personala, Martine Moulin l-a invitat la Aiud pe Francois Panouille, responsabilul cu cooperarea descentralizata si programele europene din cadrul Ambasadei Frantei la Bucuresti. In cadrul intalnirii, au fost prezentate o serie de idei de proiecte ce pot fi construite pe viitor in comun, fiind dezbatut in special proiectul privind democratia participativa initiat de consilierul local Andreea Katona.
Reprezentantul Ambasadei Frantei in Romania a asigurat atat partea franceza, cat si partea romana ca institutia pe care o reprezinta se va implica in proiecte, cum este si cel care apartine Andreei Katona, si ca le va sustine, inclusiv prin prezentarea lor la Bruxelles, in scopul obtinerii finantarii.
In perioada sederii la Aiud, Martine Moulin a cunoscut mai bine administratia locala din Romania, atributiile si modul ei de functionare, si a stabilit deja cateva coordonate in vederea dezvoltarii si pe viitor a acestei infratiri, importanta pentru ambele comunitati. Sorin Poparadu
Stiri diverse:

No comments:

Post a Comment